Mezinárodní festival Design Week každoročně představuje to nejlepší a nejzajímavější, co současní designéři vypustili do světa. Na loňské přehlídce v Helsinkách upoutal velkou pozornost architekt Marco Casagrande s prototypem třípatrového minidomku Tikku. Projekt zaujal hlavně tím, že se dá přes jedinou noc postavit všude tam, kam se vejde obyčejné auto.
Úlovek z finského Design Weeku
Soběstačný prefabrikovaný domek s půdorysem o rozloze jednoho parkovacího místa si mohli návštěvníci minulého Design Weeku prohlédnout zvenku i zevnitř přímo na ulici finské metropole. Jelikož si neobvyklá stavba skutečně vystačí jen s přibližně 12,5 m² velkým pozemkem, nebylo ho do centra města vůbec těžké nainstalovat.
Každé patro má jinou funkci
Aby byl kompaktní domek obyvatelný, nahnal architekt potřebné čtvereční metry pomocí dalších podlaží. Ta jsou nakonec tři a společně nabízejí podlahovou plochu čítající 37,5 m². Přízemí je zařízené jako ložnice, druhé nadzemní podlaží slouží jako pracovna a třetí, prosklené patro hraje roli odpočinkové zóny ve stylu zimní zahrady.
Úzkou stavbu lze samozřejmě využít i k dalším účelům. Návrh primárně počítá s využitím pro bydlení, ale může posloužit také jako samostatná kancelář, obchod nebo hotelový pokoj.
Architektonická vize měst budoucnosti
Studio Casagrande Laboratory se tímto projektem snaží naznačit cestu, jakou by se v budoucnosti mohl ubírat městský urbanismus. „Tikku představuje městské plánování budoucnosti. Čím více se města zahušťují, tím je větší potřeba najít flexibilnější stavební a prostorová řešení,“ vysvětluje záměr projektu Anita Riikonen ze společnosti Sponda, která se na vzniku domku podílela.
Soběstačný i závislý zároveň
Tikku je speciálně navržen pro městský život. Využívá sice solární energii, a tak se může chlubit jistou mírou soběstačnosti, ale jinak plně závisí na vymoženostech a službách dostupných jen ve městě. Není totiž napojen na vodovodní ani odpadní sítě, což není úplně příjemné. Vodu z kohoutku si v něm zkrátka nepustíte a toaleta je k dispozici pouze kompostovací. Obyvatelé domku tak budou plně odkázáni na využívání veřejných prádelen, saun, sprch a restaurací.
Kde zaparkujete auto, tam si můžete postavit dům
Jako hlavní stavební materiál posloužilo dřevo. Konkrétně se jedná o dřevěné CLT panely, které jsou složené ze třech a více vrstev lepených desek. V porovnání se železobetonem jde o pětkrát lehčí materiál. Desky samy o sobě navíc dobře fungují jako tepelná izolace. Tikku nepotřebuje žádné základy, jednoduše si vystačí jen se zarovnanou parcelou. Na ní se dá montovaný domeček postavit za jedinou noc. Autoři prototypu zdůrazňují, že kam může zajet auto, tak může vyrůst i Tikku.
Jednotlivé moduly jsou kompatibilní, takže se dají propojovat, a snadno tak zvládnou navýšit svou podlahovou plochu. Kdo má ve městě to štěstí a vlastní dvě parkovací místa vedle sebe, může si na nich postavit dva propojené Tikku domky.
Foto: Jenni Gaestgivar Iltalehti a Nikita Wu