Menu

Tucet věcí, které vám z chalupy udělají skanzen

Inspirace   |   27. 10. 2014   |   Autor: Rudolf Král

Jakmile si někdo koupí chalupu, popadne ho divná vášeň prolézat zaprášené antiky a plnit interiér nově nabyté nemovitosti nesmyslným harampádím, až se tam nedá hnout. Podívejte se na nejoblíbenější kousky, které zbytečně skladujeme pod vlastní střechou, i když už jsou dávno nefunkční.

dekorace na chalupu

1 KOLOVRÁTEK

Když se tak projdete po vesnických staveních, máte dojem, že jsme národ přadlen, na drtivé většině zdejších kolovrátků předou tak maximálně pavouci své sítě.

2 MLÝNEK NA KÁVU

Sice si každé ráno zaléváme rozpustné kafe rychlovarnou konvicí, na poličce v kuchyni nám ale hrdě trůní zrezlý ruční mlýnek z první republiky.

3 NECKY

Po celé chalupě máme zavedenou teplou vodu a myjeme se normálně v koupelně, to nám ale nebrání v tom, abychom si na dvorek vystavili tenhle archivní kousek.

Kazí vám idylku na chatě moc velké horko? Takhle s ním zatočíte i bez klimatizace.

4 VALCHA

Prát v ruce, to už si paní domácí neumí představit, ale proč si interiér chaloupky nevyzdobit kusem vlnitého plechu.

5 VĚDRO

Studna nikde, ale to neznamená, že se takové vědro nemůže hodit. Šoupnete do něj nějakou kytku a hned máte krásný designový květináč.

6 STARÉ RÁDIO KRYSTALKA

Co na tom, že rádio posloucháte tak maximálně, když jedete v autě. Legendární krystalka vám v ložnici vytvoří super atmosféru, aniž by z ní zazněl jediný tón.

7 ŠICÍ STROJ SINGER

Sedět se u něj moc nedá, protože si každou chvíli narazíte koleno o bytelnou železnou konstrukci, ale jako noční stolek je mezi chalupáři populární.

8 CEP

Nic nevyvolá hrdou vzpomínku na dobu, kdy jsme pod vedením bratra Žižky bili křižáky jako žito, lépe než cep zavěšený v sednici na stěně.

Parádu v rustikálním stylu mohou udělat i obyčejné květináče. Tyhle si snadno vyrobíte sami.

9 FLEXARET

Většina z nás, kteří mají tuhle legendární douokou zrcadlovku na poličce, ani neví, jaký se do ní používá film, ale ona už stejně nefotí.

10 HMOŽDÍŘ

Kredenc máme plnou mletého koření v originálních sáčcích s ustřiženými rohy, ale naleštěný hmoždíř stejně dává kuchyni ten správný magdalenovsko-dobromilovsko-rettigovský šmrnc.

11 DŘEVĚNÉ LYŽE

Na sjezdovku bychom si v nich už nejspíš netroufli, ale zkřížené na zeď si je dáváme v každé druhé chalupě.

12 LOUKOŤOVÁ KOLA

Hejtman Šejtroček by se asi dost divil, proč si lidé v jednadvacátém století věší na domy rozbitá kola z jeho vozu.

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.