Vaše srdce bije pro pokojové květiny, ale v bytě máte málo světla? Nezoufejte. Stačí vybrat ty správné rostliny a vaše urban jungle se obejde i bez přímého slunce.
Ošklivé káčátko
Sansevieria laurenti neboli tchýnin jazyk je jednou z nejméně náročných rostlin. To, co jí chybí na kráse, hravě dožene svou odolností. Jednou týdně jí dopřejte vydatnou zálivku a chcete-li ji rozmazlovat, čistěte jí listy od prachu vlhkým hadříkem. Na rozdíl od ostatních pokojovek produkuje tchýnin jazyk kyslík v noci, a je proto ideální do ložnice. Studie NASA navíc prokázala, že je to jedna z nejúčinnějších čističek vzduchu.
Skoro nesmrtelná pokojovka
Šplhavník má mnoho jmen: Epipremnum aureum, pothos nebo třeba šplhavnice. Tato převislá kráska je nenáročná, roste rychle a udělá vám tak parádu i v místnosti s nedostatkem světla. Krásně se vyjímá na policích, knihovnách nebo v závěsných květináčích. Má ráda občasné rosení listů a vydatnou zálivku jednou týdně. Za správnou péči se vám odvděčí rychlým růstem a než řeknete šplhavník, bude se vám doma pnout pěkně dlouhá liána.
Perla mezi pokojovkami
Kalatea s krásně zdobenými listy je právem skutečným skvostem každé urban jungle. A protože její domovinou jsou nejnižší vrstvy pralesa v Latinské Americe, nemá vysoké nároky na světlo. Vyžaduje však krapet více péče. Často ji roste a sem tam jí dopřejte sprchu, která zbaví její listy prachu. Báječně vypadá v jednoduchém květináči, který dá vyniknout její přirozené kráse. Zkuste si ho vyrobit.
Zelený outsider
Lopatkovec je skutečně nenáročný a odpustí vám i začátečnické chyby. Přímé slunce mu spálí listy, a je proto ideální do stinných koutů. Má rád vydatnou zálivku a substrát by mu neměl nikdy úplně vyschnout. Roste rychle a za správnou péči vás od jara do podzimu odmění bohatými květy. Jaké další designové eko vychytávky si můžete ještě pořídit?
Oblíbenec z Afriky
Zamiokulkas je sice původem z Madagaskaru, ale dnes ho najdete v zahradě každého správného bytového pěstitele po celém světě. A to hned z několika důvodů. Má krásné lesklé listy, je nenáročný, odolný vůči nemocem, a navíc se snadno množí. Preferuje stanoviště s nepřímým světlem, ale hravě si zvykne i na polostín. Od jara do podzimu ho zalévejte jednou týdně, přes zimu pak stačí jednou za tři týdny.
Foto Pexels.com, Unsplash.com, Proflowers.com