Menu

Ušetřete na bydlení a potěšte i přírodu

Poradna   |   7. 9. 2017   |   Autor: Rudolf Král

Bydlení není zrovna levná záležitost, navíc ještě nákladnější je často dělají naše zlozvyky, což nás stojí spoustu peněz. Přinášíme vám několik tipů, díky kterým v domácnosti nejen ušetříte, ale navíc uděláte něco dobrého i pro životní prostředí.

Nejvíc toho proteče kohoutkem

Asi každý z nás už slyšel, že při čištění zubů má zavírat vodu a že místo koupele ve vaně volit raději sprchu. Když se ale podíváme na konkrétní čísla, něco na tom opravdu bude. Jen při dvouminutovém čištění zubů zmizí do odpadu úplně zbytečně kolem 20 litrů vody. Ušetřit na vodném a stočném můžete namontováním úsporných hlavic na baterie (takzvaných perlátorů), instalací pákových baterií a záchodů s úsporným splachováním.

Právě toaleta je místem, kde se dá s vodou hospodařit opravdu efektivně. Na splachování lze totiž využít i tzv. šedou vodu, tedy tu, kterou jsme si již umyli ruce nebo se pod ní sprchovali. Nejnovějším světovým trendem jsou ekologické toalety, které se dokonce vůbec nesplachují. Ke svému provozu nepotřebují ani vodu, ani připojení ke kanalizaci. Stačí jen jednou za čas jejich obsah vynést na kompost, nezapáchají a navíc poskytují výborné hnojivo. Při obvyklé spotřebě 50 litrů na jedince a den je tak zřejmé, že úspora vody i peněz je obrovská. Jen takový suchý ekologický pisoár ušetří ročně 100 tisíc litrů pitné vody.

Vařte s rozumem

Jestliže jste milovníky masa a masitých jídel, určitě se vám na delší vaření vyplatí tlakový hrnec, který uspoří čas i energii. Stejně tak nezapomeňte na to, že vařit by se mělo zásadně s pokličkou. Vodu pro vaření těstovin nebo jiného jídla si pak ohřejte předem v rychlovarné konvici. Dobré je nezapomínat ani na zbytkové teplo – elektrický vařič i troubu lze vypnout dřív, než jste hotovi s vařením a jídlo tak nechat „dojít“. Pokud hodláte uspořit za elektřinu či plyn, zkuste také do svého jídelníčku zařadit více jídel, která nemusíte vařit, např. saláty nebo pokrmy připravené ve stylu raw food.

Spořit však nemusíte jen prostřednictvím těchto doporučení pro vaření, ale i pomocí vhodných spotřebičů. Jestli máte dvacet let starou ledničku či troubu, s klidným srdcem je vyhoďte a pořiďte si nové. Investice, kterou představuje nákup nového zařízení, se vám brzy vrátí.

Obývák a spol.

Úsporné žárovky asi netřeba připomínat, dnes již svítí skoro v každé domácnosti. Ale věděli jste, že například televize nebo i nabíječka na telefon spotřebovává energii, aniž byste je používali? Například jen to, že necháte televizi odpočívat v pohotovostního režimu stand-by, vás může přijít na několik set korun ročně. Raději tedy nejrůznější elektroniku vypínejte síťovým vypínačem, který bývá umístěn přímo na spotřebiči, nebo ji prostě vytáhnete ze zásuvky.

Jestliže máte prostor pro solární panely (na terase, balkonu či střeše domu), lze na svícení ale třeba i ohřev vody využít energii ze slunce. V zahraničí navíc přišli se zajímavým nápadem v podobě solárních žaluzií, které domácnost zásobují elektrickou energií. Snad se brzy objeví na našem trhu a solární elektřinu si tak budou moci dovolit i ti, co bydlí v malém bytě.

Foto: pixabay.com, pexels.com

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.