Sehnat malý a cenově přijatelný byt v centru velkoměsta může být pořádný oříšek. O jeho rozlousknutí se ve spolupráci s developery a architekty pokoušejí metropole v různých koutech světa. Některé si na něm už pořádně vylámaly zuby, jiným se naopak zadařilo. K těm úspěšným se minulý rok připojilo i město New York s projektem Carmel Place.
Bydlení pro jednoho
Už před pěti lety začalo vedení města řešit otázku narůstajícího počtu malých domácností tvořených často pouze jediným nájemníkem. V reakci na zvyšující se poptávku po malometrážním bydlení tak vyhlásilo veřejnou soutěž o vůbec první budovu s mikrobyty. Zvítězilo studio nARCHITECTS s návrhem čtyř úzkých věží s celkem 55 bytovými jednotkami a sdílenými společnými prostory. Carmel Place nabízí celkem pět typů bytů, které se liší rozlohou i vybavením. Co se týče velikosti, tak jsou nové nájemní byty na Manhattanu opravdu hodně úsporné. Největší z nich disponují 33,5 m², nejmenší si dokonce vystačí s pouhými 24 m².
Společně sdílené prostory šetří místo
K obyvatelnosti tak malých bytů významným dílem přispěly společně sdílené prostory. Přebírají totiž funkci některých obytných zón, u nichž jsme si zvykli, že představují tradiční součást soukromých obydlí. Jejich přesunutím do společné oblasti se ale v bytech významně šetří tolik potřebné místo. Do této sdílené zóny, kam mají přístup pouze nájemníci, patří například venkovní veranda, posilovna, prádelna, střešní terasa s posezením, společenská místnost, kterou si lze rezervovat pro konání večírků, či sklep s úložnými prostory, kam se vejde třeba kolo.
Univerzální nábytek šitý na míru
Naopak v naprostém soukromí za zavřenými dveřmi zůstalo dostatek místa pro obytný, jídelní i spací kout a samozřejmě i prostor pro přípravu jídla a očistu těla. Každá kuchyňská linka i veškeré vybavení koupelny jsou navíc navrženy na míru pro daný prostor, aby se maximalizovalo využití každého centimetru. Interiéry jsou vybavené multifunkčním nábytkem. Třeba ke stěně architekti připevnili rozkládací desku, která při částečném rozložení poslouží jako pracovní stůl a plně rozložená obstojí i jako stůl jídelní. Podobně je na tom pohovka, nad níž je v nábytkové stěně uložená výklopná manželská postel. V takto výrazně omezeném prostoru bylo důležité, aby nepůsobil stísněně. Proto má každý byt velká panoramatická okna, která do interiéru vlévají denní světlo.
Modulární budova připomíná stavebnici
Carmel Place vystupuje z řady podobných projektů svou univerzálností. Exteriéry i interiéry jsou navrženy nadčasově a jejich řešení by mělo být možné využít t i v jiných koutech světa. Konstrukce stavby je totiž modulární, takže je dle potřeby možné libovolně navýšit či snížit počet pater v jednotlivých věžích nebo přidat či ubrat počet věží, z nichž se budova skládá. Každá obytná jednotka představuje jeden ocelový modul. Ty jsou prefabrikované, takže na místě stavby není nutné budovat nic víc než základy a přízemní podlaží. Zbytek z již hotových modulů se pak jako stavebnice naskládá na sebe.
Růžová budoucnost mikrobytů
Zájem o mikrobydlení v centru města je podle zkušeností z New Yorku ohromný. Jen během loňského roku obdrželo vedení města od potenciálních nájemníků 60 tisíc žádostí o byt. Tento typ bydlení rozhodně zažívá velký boom a mohl by být inspirací i pro pražský magistrát, protože také v našem hlavním městě začíná být velký nedostatek bytů.
Foto: Iwan Baan, Pablo Enriquez