Klid, hodně volného prostoru a panoramatické výhledy na okolní lesy a hory. Takhle zní podle jednoho amerického umělce recept, jak zaručeně načerpat inspiraci pro tvůrčí činnost. Proto si pro chvíle, kdy se věnuje vlastní tvorbě, nechal postavit malinký domek uprostřed nádherné přírody.
Zvenku trochu nenápadná stavba zabírá pouze 40 m² z obrovské a lehce svažité louky, která leží na úpatí horského pásma Green Mountains, nedaleko severovýchodní části hranice USA a Kanady. Úchvatné výhledy směřuje hlavně ke Camels Hump, což je třetí nejvyšší hora státu Vermont.
Nízkoenergetický minidomek pod horami
Co nejlepší začlenění do překrásné krajiny, nízkoenergetické provedení a dodržení co nejnižšího rozpočtu, to byly hlavní požadavky, s nimiž se majitel pozemku obrátil na architekty studia Elizabeth Herrmann Architecture + Design. Projekt si nakonec vzala na starosti dokonce sama zakladatelka studia Elizabeth Herrmann. Soustředila se hlavně na vhodné rozčlenění vnitřního prostoru, jelikož chtěla v interiéru dosáhnout vzdušného dojmu. Sama dodává, že si dala záležet, aby domek nebudil dojem klaustrofobní krabice.
Vešel se i sklep a mezipatro
Hlavní obytný prostor je kompletně propojený. Hned za vstupními dveřmi se po pravé ruce nachází relaxační koutek s matrací, na níž pohodlně přespí dva hosté. Vlevo od vchodu se vstupuje do kuchyňského koutu a jídelny. K té ještě náleží dřevěná lavice s měkkým polstrováním, která v případě potřeby funguje i jako gauč.
Jelikož je domeček umístěný v kopci, zbylo pod hlavním pokojem dost místa pro sklep. Vchod do něj nešlo umístit jinak než do podlahy vedle jídelního stolu. Majitel tím ovšem získal hodně klíčového skladovacího prostoru navíc. Úložiště s menší kapacitou má ještě k dispozici ve vysoké kuchyňské skříni a vestavěné šatně naproti koupelně. Důležité čtvereční metry navíc se architektce podařilo zužitkovat také přímo pod šikmou střechou, kde vytvořila malinké mezipatro. Jde o variaci na loftovou ložnici s perfektním výhledem. Domečku dominují velká okna různých formátů, která do interiéru vpouští dostatek světla a úchvatné scenérie, které rámují vnitřní prostor.
Příroda zavládla vně i uvnitř domu
Materiály a barvy mají podpořit dojem vzdušnosti. Podlahy pokrývá javorové dřevo, nábytková stěna je vyrobena z březové překližky a vnější plášť domu zdobí světle šedý cedrový obklad. Exteriér domku je ozvláštněný nepravidelným tvarem, dvěma vykousnutými protilehlými rohy, a barevným akcentem, tedy nepřehlédnutelnými sytě žlutými vchodovými dveřmi, které dávají jasně najevo, že v domě žije kreativní osobnost.
Foto: Jim Westphalen