Může člověk vůbec normálně fungovat v domku, který má ve svém nejširším místě pouze 1,22 metru? Podle polského architekta Jakuse Szcesného úplně bez problémů. Jestli si to chcete vyzkoušet, rozjeďte se do Varšavy, Szcesny tady nechává přespávat umělce z celého světa, tak ho třeba taky ukecáte.
Jakus Szcesny využil mezery mezi činžáky a vklínil do ní nový dům. Tato varšavská architektonická kuriozita dostala jméno Keret House, podle izraelského spisovatele Edgara Kereta, který v ní bydlel a který mimo jiné prohlásil, že tuto stavbu považuje za určitou formu památníku jeho rodině, která zahynula během holokaustu za druhé světové války.
Na dlouho to není
Tenhle dům by byl pro klaustrofobiky noční můrou, vždyť v nejširším místě má pouhých 122 cm a v nejužším jen 92, jinak ale pobyt v něm představuje opravdu nevšední zážitek. Keret House není určen k trvalému bydlení, má jen poskytnout útočiště spisovatelům na cestách. Užívají jej ale i jiné typy umělců, od výtvarníků přes blogery a fotografy až po architekty, kteří asi nejvíc dokáží ocenit invenční způsob, jak domek funguje.
Spát se chodí po žebříku
Trojúhelníkový prostor podpírají celkem tři nohy a vchází se sem po schodech, které majitel spustí dálkovým ovládáním. Nikterak ale po zavření nepřekáží, protože se při zavírání složí do podlahy. Přízemí nabízí obývací část, pracovní kout a salonek, v prvním patře najdeme ložnici se stropním oknem a poslední, malé druhé patro slouží jako ukládací prostor. Spát se chodí po žebříku. Pravda je, že místnosti trochu zápasí se světlem, protože jak již bylo řečeno, budova je obklopena vysokými činžovními domy, a tak je zde denního světla dost málo.
S elektrikou pomohou sousedé
Elektřinu poskytuje jeden ze sousedících domů, vodu zde čerpají z velkého barelu a odpad má své místo v septiku, podobně jako na lodi. Dům totiž není připojen k městskému odpadnímu ani vodovodnímu systému. Tvoří jej ocelový rám pokrytý levnou překližkou a izolačními panely. Toto vše pak chrání speciální látka, používaná například v kosmických lodích.
Foto: arquitecturaideal.com, gizmag.com, letribunaldunet.fr