Už dva roky bydlí mladá rodina z Japonska v domku, který je zvenku úplně nenápadný, ale uvnitř neskutečně originální. Interiér tvoří jeden otevřený multifunkční prostor, který se však nedělí na jednotlivé místnosti. Místo nich architekti uvnitř domu navrhli sedm interiérových balkónů, které fungují třeba jako ložnice, dětský pokoj nebo balkón pro hosty.
I na malém pozemku se dá stavět
Vše začalo pozemkem. Rohová parcela majitelů leží vedle málo frekventované křižovatky. Ze dvou zbylých stran sousedí s domy majitelova strýce a kamaráda z dětství. Svou rozlohou necelých 80 m² se sice řadí mezi ty opravdu malé, ale velikostní limit snadno vyvažuje umístění v centru Tokia a dobré vztahy v sousedství.
Každé okno má svůj balkón
Trojčlenná rodina se proto v roce 2016 rozhodla, že se bude stavět. Dřevostavbu s podlahovou plochou 73 m² jim navrhl ateliér Takeshi Hosaka Architects, který zvolil hodně jednoduchý pravidelný tvar. Ten má výhodu nižší pořizovací ceny i menších tepelných ztrát. Aby dům nepůsobil nudným dojmem, architekti ho ozvláštnili rozmístěním oken do různých výškových úrovní.
Ke každému oknu navíc přiléhá jeden balkón. Celkem jich je v domě osm. Jeden je orientovaný směrem ven a nabízí výhled do předzahrádky, zbylých sedm směřuje do interiéru. Tyto vnitřní balkónky zastávají funkci menších mezipater ohraničených zábradlím a jejich úkolem je vnášet dovnitř domu dojem venkovního prostoru.
Dům bez stěn
Vnitřní prostor působí hodně otevřeně. Jediné pevné příčky v domě oddělují koupelnu a samostatnou toaletu od zbylého multifunkční prostoru. Na evropské poměry jde o nezvyklé dispozice, které omezují soukromí obyvatel domu, v Asii už zase tak výjimečné nejsou, jelikož si mnoho východních kultur zakládá na podobně blízkém soužití členů rodiny.
Prohlédněte si, jak vypadá rodinný domek, kde mají místo pokojů mezipatra.
Základ v přízemí
Spodní patro s rozlohou 48 m² tvoří hlavní zázemí domácnosti. Nachází se tu kuchyně, jídelna, společenská zóna, pracovní koutek, koupelna a WC. Po menších schodištích se odtud stoupá do mezipater umístěných po celém vnitřním obvodu domu. Dohromady mají plochu 25 m² a jejich funkce jsou různé.
Každý balkón má jiné využití
Jeden slouží jako manželská ložnice vybavená postelí a velkou šatní skříní, další jako dětský pokojík nebo třeba relaxační koutek s houpací sítí. Balkón orientovaný na jih se používá k sušení prádla, paní domu má vlastní mezipatro s toaletním stolkem a nechybí ani balkónek pro hosty, kde na futonu přespávají rodiče manželky, kteří jezdí na pravidelné návštěvy z Ósaky. Poslední balkónek se nachází přímo pod pultovou střechou a funguje jako vchod na střešní terasu, která supluje chybějící zahradu.
Důraz na detail
Architekti se snažili sladit design interiéru pomocí dřevěné podlahy. Na větší plochy aplikovali bílý nátěr, který pak doplnili hravě působícími barevnými akcenty. Interiér, doplňky i obyvatelé domu si mezi sebou zkrátka skvěle rozumí.
Foto: Koji Fuji / Nacasa and Partners Inc.