Menu

Lahvové vánoční dekorace

Inspirace   |   20. 12. 2017   |   Autor: Dominika Zmítková

Chcete domů nějakou pěknou, originální, ale přitom levnou dekoraci? Zkuste si vyrobit krásnou lucernu z jakékoliv skleněné lahve, jakou doma objevíte. Pojďme si ukázat, jak na to.

Pokud se vám doma ve spíži válí hromada skleněných lahví, které dlouhou dobu čekají na to, až je odnesete do skla, a vy se k tomu pořád ne a ne dostat, zkuste si s nimi ještě trochu pohrát. Během chvilky a téměř zadarmo si z nich můžete totiž vykouzlit krásnou vánoční dekoraci. Potřebujete k tomu totiž jen 3 věci: lahev, vrtačku a vánoční světýlka.

Vrtačkou vyvrtejte dírku tak, aby byla dostatečně velká na protáhnutí světýlek. V tuhle chvíli už lze použít i světýlka do zásuvky, pokud dáte lahev na správné místo, je to dokonce i šikovnější. Lépe se vám bude pracovat ve dvou, aby jeden držel lahev a druhý vrtal, hlavně ale s vrtáním nespěchejte, aby sklo neprasklo. Ze stejného důvodu je také lepší začít od menších vrtáků a pak pokračovat silnějšími. Sklo lze běžně vrtat, není-li moc staré, a to normálním vrtákem, který používáme na otvory do zdí a betonu, avšak musíme jej přebrousit do tvaru vrtáku do železa.

Je vcelku jedno, zda budete vrtat do spodku lahve na boku, nebo do jejího dna. V tu chvíli ale už musíte počítat i s typem světýlek. Pokud budete mít světýlka do zásuvky, nezapomínejte, že by vám drát mohl narušovat rovnováhu dekorace a ta by mohla padat. Dále už je postup zřejmý: Dírkou protáhněte světýlka, zapněte, a máte hotovo. Pak už jen stačí najít pro DIY svítící lahev to správné sto.

Nezůstávejte při zemi

A také nemusíte zůstat jen u čirého skla. Pokud nefandíte tradiční vánoční atmosféře, zkuste do čiré lahve vložit barevná duhová světýlka. A lahev si můžete vystylovat i dalšími tvůrčími technikami. Třeba třpytkami, které dají světýlkům úplně jiný nádech. Z těchto dekorací pak bude doslova sálat vánoční duch a romantický mráz. A nemusíte se bát ani trochu razantnější výzdoby – od lepení skleněných korálků, které světlo budou lámat, až po vaši kreativní tematickou kresbu.

Foto: Colorelle.se, rhodylife.com, 17apart.com, crafthubs.com

 

Dominika Zmítková

Dominika Zmítková, Dítě ze stavařské rodiny, které by jednou rádo bydlelo v bytě s vysokými stropy.

Zbožňuji umění a design, možná i proto toužím po velkém bytě s vysokými stropy. V naší rodině je spousta stavařů, proto jsem s tématikou budování, stavění a zařizování domů či bytů spjata už od dětských let. Své hnízdečko bych chtěla mít jemné, jednoduché jen s pár výraznými stylovými kousky, které díky tomu vyniknou.