Menu

Velké triky do malého bytu

Inspirace   |   26. 12. 2018   |   Autor: Rudolf Král

Sníte o velkorysém čtyřpokojáku, ale zatím se váš životní prostor smrskl na pár metrů čtverečních? Nevadí, té výzvy se chopte. I v boji o každý centimetr můžete vytvořit domov, kde se volně dýchá. Máme pár vychytávek šetřících prostor.

Multifuknční přístroje to jistí

V kuchyni to vyřešíte trojkombinací trouba + sporák + myčka. Do koupelny si pořiďte pračku se sušičkou v jednom – aspoň vám doma nebude neustále strašit mokré prádlo na sušáku. Dobře volte i nádobí. Třeba zjistíte, že s kvalitní remoskou nebudete troubu potřebovat vůbec.

Skříně až do stropu

Všechny police a úložné prostory vyžeňte co nejvýše. Nahoru se toho vejde fakt hodně. Třeba sezónní oblečení nebo i koloběžka. 

Rozkládací stůl? Jasně!

Starý, ale dobrý trik. Až budete mít návštěvu, všichni se vejdou. Stejně tak si můžete pořídit skládací nebo stohovatelné židle a variovat prostor, jak je potřeba. 

Domácí koupání

Jestliže jste „koupací typ“ i do pidikoupelny se vejde vychytaná kombinace umyvadla a vany. Stačí dobře hledat. 

Aktivní reproduktory 

Muzika je důležitá, ale nemusí vám krást místo. Aktivní reproduktory můžete snadno instalovat třeba na zeď. Pak je připojte na mp3 player nebo notebook a ušetříte místo na stole nebo poličce.

Odpočívejte na skládacím futonu

Futon je tvrdá tenká matrace, která se tradičně používala v Japonsku. Je udělaný z čistě přírodních materiálů a po spaní se v pohodě složí nebo sroluje. A je dobrý pro vás, návštěvy a hlavně pro záda.

Jak zacházet s prostorem 1+ kk

Vyhodit, poslat dál, recyklovat, sdílet

Asi největší otázka, kterou řeší nejen lidé bydlící v malých bytech, je, jak tam sakra narvat všechny věci? Je to jednoduché: zbavte se všeho, co nepotřebujete. Oblečení, do kterého plánujete někdy v budoucnu zhubnout, věci, co jsou vám malé, velké, nesedí. Přebytečné nádobí dejte na charitu. Vyhoďte všechno, co „by se někdy mohlo hodit“. Věci, které nutně potřebujete, ale nevejdou se vám do bytu, zkuste umístit u rodičů nebo ve skládku, který si pronajmete s více lidmi. Začněte si šetřit na větší nebo komfortnější domov. Každá koruna, kterou budete mít v hotovosti, se počítá, protože vám sníží úvěr nebo půjčku. Nakonec, někdy není na co čekat.

Foto: Ravak, Shutterstock.com

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.