Menší montované domky jsou poslední dobou v kurzu. S tím jak stoupá zájem o levné a úsporné bydlení ve vlastním, snaží se architekti přijít s takovým modelem, který bude co nejmenší a přitom se v něm pořád bude dát pohodlně bydlet. Přesně jako v tomhle sympatickém minidomku Britespace.
Projekt Britespace stvořil tým zkušených stavitelů, inženýrů a architektů sdružených pod hlavičkou společnosti AVAVA Systems. Tito odborníci před několika lety společně dospěli k závěru, že současná stavební praxe nejde ruku v ruce s rychle se zvyšujícími požadavky na kvalitu moderního bydlení. Jasnou odpověď na vyšší nároky zájemců o mikrobydlení viděli ve vylepšení designu i technologií.
Domek ve třech velikostech
Teorii převedli do skutečného světa právě ve formě Britespace domečku, který navrhli hned ve třech velikostech. Nejmenší model má necelých 25 m² podlahové plochy, větší verze nabízí 33 m² a nejprostornější varianta má 44,5 m². První dvě velikosti si vystačí s dispozicemi 1+kk, největší domek je už dostatečně prostorný, aby si mohl dovolit oddělenou ložnici.
Blíž rodině a přitom v soukromí
Obrázky zachycují nejmenší model, jehož majitelem se stal postarší pár ze San Francisca. Oba manželé dosáhli důchodového věku, a proto se rozhodli pro skromnější bydlení ve větší blízkosti rodiny. Prostor pro umístění nového bydliště oběma seniorům poskytl jejich syn s manželkou přímo na zahradě vlastního rodinného domu.
Funkční zóny na sebe navazují
Uvnitř domku se nachází vše důležité. Celý prostor vyplňuje jedna velká obytná zóna rozčleněná do několika funkčních koutků. Nezbytný je kuchyňský kout, který doplňuje jídelní oblast. Na ni pak navazuje spací koutek, který se přes den díky rozkládacímu gauči mění na obývací kout. Vedle něho se pak vešla i malinká pracovna. Oddělená je pouze koupelna se sprchou a toaletou. Součástí stavby je také malá dřevěná terasa s posezením. Majitelům aspoň částečně kompenzuje poměrně skromné dispozice interiéru.
Venkovní strojovna
Na zadní části domu je připevněná malá venkovní strojovna. K domu totiž náleží kolektor na dešťovou vodu, tepelné čerpadlo kombinované s klimatizační jednotkou a ohřívač vody poháněný solárním systémem. Panely zvládají nejen ohřev, ale pro dům také vyrábějí elektřinu, kterou se pro jistotu nabíjí i záložní baterie. V interiérech se svítí výhradně LED žárovkami. Stavitelé k výrobě prefabrikovaných dílů využili lokální materiály vysoké kvality a bez formaldehydu.
Domek jako stavebnice
Domek je prefabrikovaný. Nejmenší model Britespace se skládá z pouhých 64 komponentů, které je možné velmi snadno transportovat ve skladných boxech. Stavba nevyžaduje žádné zděné základy. Společnost, která domky vyrábí, plánuje, že další moduly bude možné kombinovat a vytvářet i větší verze domků. Cena se odvíjí od zvoleného vybavení a začíná na 60 tisících dolarech.
Foto: Sasha Moravec