Menu

Objevte styl Wabi Sabi

Inspirace   |   20. 3. 2017   |   Autor: Zuzana Bohdalová

Nakřáplé nádobí, nahrubo opracované, nebo dokonce neopracované dřevo, zrezlý plech, to všechno se v interiéru ve stylu Wabi Sabi krásně vyjímá. Jestli vás nebaví sériově vyráběný nábytek či interiérové doplňky a doma chcete mít něco opravdu originálního, mohlo by vás WS oslovit.

_wabi2

Wabi Sabi je prastaré japonské umění vyznávající jednoduchý a intuitivní způsob života, který klade důraz na nalezení krásy v nedokonalosti a přijetí přirozeného cyklu růstu a rozpadu. Můžeme se jen domnívat, k čemu původně sloužily barevné kusy dřeva. Každopádně se teď moc pěkně vyjímají na zdi.

Na obrázku vlevo máte pěkně zobrazeny tři základní principy, jimiž se Wabi Sabi řídí: nic netrvá, nic není dokončeno a nic není dokonalé. Pomíjivost zde symbolizují květiny, nedokončenost obklad u krbu a nedokonalost oprýskaný dřevěný stůl.

_wabi3

Tenhle styl si opravdu nepotrpí na zdobnost, takže tady nehledejte složité vzory či struktury. Díky tomu se ale výtvarným prvkem stává třeba oprýskaný lak na židli, který bychom jindy možná považovali za něco, co nám dělá doma ostudu.

Stůl s nedokonale opracovaným povrchem, pohovka ve zdrženlivých barvách, prostě člověk tady zasahuje jen tak, jak je nezbytně nutné, a nechává co nejvíc vyniknout půvab původního materiálu (obrázek vlevo).

_wabi4

Jednoduché organické vybavení bytu ve skandinávském stylu. Původní kamenné koryto přepracované na umyvadlo v kombinaci se starým masivním stolem. Na první pohled možná až asketické bydlení, ale nás baví.

Wabi Sabi má své kořeny v místní japonské kultuře. Její barvy vytvářejí světlo, mír a harmonii. Wabi znamená přírodní jednoduchost, čistotu a eleganci. Sabi představuje klidnou krásu jako objekt, který časem získá patinu.

_wabi5

Styl Wabi Sabi zatím u nás není příliš známý a rozšířený, skoro by se dalo říci, že v našich zeměpisných šířkách a délkách teprve čeká na své objevení. Jestli vás oslovil, nebojte se stát jeho průkopníky.

Foto: mrkate.com, voorhaven7.nl, planete-deco.fr, wabisabi-style.blogspot.com, style-files.com, blog.elle.fr, paperblog.fr

Zuzana Bohdalová

Zuzana Bohdalová, Žije si na volné noze a má ráda interiéry vyzařující originalitu.

Život je o plnění snů. Jedním z mých snů je práce, která by mě naplňovala a bavila. A právě kombinací pozice freelancerky a redaktorky v oblasti bydlení a designu, jsem si hned dva ze svých snů splnila. Mou hnací silou je bezmezná víra v to, že každý má možnost si vytvořit život takový, jaký chce. A začít můžeme třeba rovnou doma, u svého bydlení.