Kolik metrů čtverečních si dokážete představit jako stále ještě přijatelné minimum pro trvalé bydlení? Vejdou se podle vás všechny obytné zóny na méně než 30 m²? Nebo dokonce do prostoru s rozlohou pod 20 m²? Architekti ze studia A Little Design dokazují, že to není nemožné!
Právě na tento ateliér se v posledních několika letech obrací stále více klientů se zadáním na vyprojektování návrhů malometrážních bytů, jejichž podlahová plocha má kolem zmíněných 20 m², nebo i méně. Mezi tyto projekty se zařadila i rekonstrukce původně nebytového prostoru z roku 2018.
Bydlení v centru jako hlavní kritérium
Na studio A Little Design se před dvěma lety obrátila mladá a pracovně hodně vytížená žena, která velice často vyjíždí na dlouhodobé pracovní cesty do zahraničí, kde tráví spoustu času. Pro návraty zpět si v domovské Tchaj-peji vysnila vlastní zázemí. Jedinou její podmínkou bylo umístění bytu v centru města, aby ušetřila maximum času na dojíždění a přesuny po městě.
Návrh minibytu vyžadoval pomoc architektů
Ve striktně omezené lokalitě ji nejvíc zaujal nebytový prostor, který předchozí majitel používal jako učebnu pro výuku hry na piano. Studio proto nebylo okamžitě obyvatelné a potřebovalo zásah zkušených architektů.
Původní umývárna byla v rámci omezeného prostoru příliš velká, kuchyně naopak natolik stísněná, že se do ní nevešla ani lednice. Chyběl také úložný prostor nebo místo, kam by se dala na přání nové majitelky umístit dvoulůžková postel.
Vysoké stropy prokázaly bytu výbornou službu
Architektům hrály do karet vysoké stropy. V oblasti spací zóny, kuchyně a koupelny mají 3 metry a v hlavní obytné části dosahují až 3,4 metru. Naopak omezujícím prvkem bytu byl betonový nosník mezi koupelnou a obývákem, s nímž nešlo hnout. Horizontální i vertikální členění bytu se tím pro architekty trošku zkomplikovalo, ale na výsledku to není poznat.
Šaráda s obytnými zónami
Nejprve architekti prohodili polohu kuchyně a koupelny. Paralelní neprůchozí kuchyň propojili se vstupní chodbou, aby se do místnosti vešly objemnější spotřebiče, jako je pračka a lednice. Nechybí ani varná deska, slušná pracovní plocha a hromada polic i skříněk. Uzavíratelné skříňky pro skladování méně využívaných zásob a náčiní vysunuli až úplně ke stropu. Otevřené police zvolili pro stěny přímo nad i pod linkou, aby tolik nezatěžovaly úzký prostor.
Koupelna potřebovala okno i zrcadla
Nová koupelna získala díky změně umístění okno. Lepší odvětrávání vzdušné vlhkosti, která se v koupelnách tvoří, i denní světlo za to stály. Větší metráž místnosti také umožnila instalaci vany. Za posuvnou zrcadlovou stěnu architekti schovali další úložiště.
Tchaj-pej je město mnoha splněných snů, podívejte!
Klidová zóna v podobě relaxačního koutku
Obývací zónou je útulný odpočinkový koutek s vestavěným sofa, které se dá příležitostně použít jako postel pro hosta. Pod sofa se skrývá další úložiště a naproti se nabízí skládací stolek tvořený dvěma oddělenými částmi. Využití si najde jako pracovní i jídelní plocha.
V takhle malém bytě je kvalita vzduchu opravdu důležitá. Víte, jak poznáte, že dýcháte kvalitní vzduch?
Minimalismus v maximální míře
Předěl mezi obývákem, koupelnou a schodištěm do mezipatra tvoří zvýšená platforma s výsuvným úložným prostorem. Podél vstupu do koupelny má majitelka knihovnu v podobě integrovaných polic.
Interiérový design se drží minimalismu v otázce zařizovacích předmětů i barev a materiálů. Architekti tu logicky sáhli po bílé barvě v kombinaci se světlým dřevem a neutrálními šedými akcenty.
Manželská postel musela být
Schodiště obsahuje další skrytá úložiště. Pod ním se nachází vestavěná lednice, řada šuplíků a skříněk. Mezanin slouží majitelce jako ložnice. Většinu místa tu zabírá manželská postel doplněná o poličku suplující stolek i místo pro odkládání drobností.
Foto: Hey! Cheese