Menu

Z naší zkušenosti: Za život prokouříte dům

Poradna   |   16. 11. 2017   |   Autor: Rudolf Král

Proti kouření se staví na prvním místě zdravotní argumenty, to je logické i správné. Hned na druhém místě jsou peníze: kouření je drahé. Náš příklad dokazuje, že pomineme-li zdravotní důsledky, tak se kouřením připravujeme ještě o víc než jen o prokouřené peníze.

Podívejme se na jednoduchý propočet. Když budeme dvacet let likvidovat jednu krabičku denně, zůstane po nás tak akorát 146 000 vajglů. I kdyby jedna krabička stála v prvním roce i ve dvacátém roce pořád stejných osmdesát korun – s čímž se nedá počítat –, tak by ta hromada postupně narostla na minimálně 584 000 propálených korun. Za takovou cenu už v některých lokalitách pořídíte obyvatelný domek.

Jenže v osmnácti připadá člověku horizont dvaceti let nesmírně vzdálený, prakticky v nedohlednu. Sama jsem to měla úplně stejně. Mrkněme se tedy o kousek blíže, třeba na takových šest let. Pokud dáte denně krabičku cigaret za 80 korun, měsíčně to v průměru dělá bezmála 2500 korun. Kdybychom nekouřili a tuto částku měsíčně posílali na své stavebko, tak bychom po šesti letech měli naspořeno – samozřejmě i díky státní podpoře a úročení – skoro 200 000 korun.

Ale stavebko nejsou jen úspory, stavebko je také možnost úvěrem řešit, jak bydlet po svém. Kdo spoří u Lišky 2500 korun měsíčně, tak už po 3 letech a 3 měsících má naspořeno necelých 100 000 korun, ale hlavně v tomto momentu se mu otevírá možnost vzít si meziúvěr v celkové výši téměř 1 milion korun, a to bez zástavy nemovitosti nebo jiného zajištění poskytnutého úvěru.

Takže kouřit/nekouřit znamená nejen volbu kašlat/nekašlat, ale také mít/nemít.

Chystáte rekonstrukci? Spočítejte si, na kolik by vás vyšla měsíční splátka

Chci vědět víc...
Chystáte rekonstrukci? Spočítejte si, na kolik by vás vyšla měsíční splátka
Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.