Menu

Z naší zkušenosti: Chytré bydlení překvapí, pobaví a inspiruje

Poradna   |   19. 10. 2017   |   Autor: Rudolf Král

Vždycky, když se dívám na TadyJeMoje.cz nebo na jiné weby zaměřené na bydlení, nejvíc mě tam zaujmou příklady chytrého bydlení na malém prostoru. Žít pohodlně v rodinné vilce nebo čtyřpokojovém bytě není nijak složité, ale vybudovat si příjemný domov na třiceti nebo i méně metrech čtverečních, to už chce nápad, fantazii a úsilí. Pojďme si společně připomenout pár případů, kdy se to skvěle podařilo a my o tom psali na TadyJeMoje.

Úžasné studentské koleje ve Švédsku

Podobně bych si dokázala představit nejen kolejní bydlení, ale i svůj první domov. Jde o unikátní dřevostavbu o 10 metrech čtverečních, jakou si člověk musí zamilovat stejně jako švédští studenti. Přírodní materiály, elegantní design, chytré technologie.

Překvapivě pohodlně zařízená garsonka minimálních rozměrů

Kolikrát se ani nechce věřit, co všechno se dá na malém prostoru vymyslet. Inspiraci zde najdou zejména ti, kteří se chystají zabydlet malý byt s vyššími stropy. Pak se dá, jako v tomto případě, vtěsnat do malého interiéru celý byt.

Předělávky z IKEA

Názorná ukázka, jak nápad a šikovné ruce dokáží proměnit Ikea standard v nadstandard. Nábytek i drobné zařizovací předměty plní najednou jinou roli nebo dodávají domovu originálnější tvář.

Bydlení úplně bez nábytku

Napoprvé jsem zapochybovala, zda něco takového vůbec lze realizovat. Je to nejen možné, dokonce třeba u krátkodobých pronájmů i dost užitečné. Místo postele jen načančané matrace nebo zavěšená síť, kožešiny nebo polštáře místo křesel, knihovna složená jen ze samých knih, servírovaní tácy místo jídelního stolu.

Vychytaný minidomek

Zájem o levné a úsporné bydlení ve vlastním stoupá. Architekti se proto snaží přijít s projektem minimalizovaných proporcí, ale s výbavou umožňující pohodlné bydlení. Dost inspirativní příklad pro toho, kdo chce bydlet a nechce zbytečně moc prostavět.

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.