Příběhů o tom, jak si lidé za naspořené nebo vypůjčené peníze od Českomoravské stavební spořitelny pořídili nebo vylepšili svůj domov, přibývají denně desítky. Dohromady už jich je přes milion. Mnohé z nich u nás v oddělení podrobně zaznamenáváme a ve všech vystupují v hlavních rolích především odvaha a rozhodnost. Pár jsem jich pro vás vybrala.
Našla sílu hledat nový domov
Paní Simona je z menšího města ve středních Čechách a s mužem řešila souběžně s koupí rozestavěného domu zásadní otázku. Podpis na smlouvě pro ni znamenal nejen opustit místo, které milovala, ale také se odstěhovat daleko od svých přátel. K tomu se do dokončení stavby pouštěli s malým dítětem. Dnes však mají dům podle svých představ a snů, dispozičně doslova ušitý na míru rodině.
Vodě navzdory
Paní Eva je mladá svobodná matka z jižní Moravy, která nedávno stála před zásadním rozhodnutím. Buď jít do pronájmu, nebo vrátit život zděděnému domku po dědovi a babičce. Ze dvou důvodů se rozhodla pro domek. Jednak k němu měla niterný vztah a také si uvědomovala, že výhodnější než pronájem bude bydlet ve svém. Vzala si proto úvěr a pustila se do rekonstrukce a přístavby. Nebylo to snadné, ale to nejhorší přišlo až ve chvíli, když už měli téměř hotovo. Nad jejich ulicí praskl vodovodní řad a voda zaplavila dvůr i dům. Spousta práce a starostí navíc, ale paní Eva to nevzdala. Zatnula zuby a zvládla i tuhle nepříjemnou komplikaci. Dnes už bydlí ve vlastním a na někdejší patálie vzpomíná s úsměvem.
Zálesákem za třináct měsíců
Honza od Kyjova v osmnácti uzavřel svoje první stavební spoření a ve dvaadvaceti letech se rozhodl pro vlastní dům. Vyřídil úvěr, koupil pozemek, a protože vystudoval lesnictví, byl srub jednoznačnou volbou. Získat na něj stavební povolení se ukázalo jako prubířský kámen. Po 13 měsících se však povedlo a začal stavět. Ve svých 27 letech je hrdým majitelem srubu 5+kk přesně podle svých představ.
Zamilovaní do domu
Rodinu pana Jana z Plzeňska okouzlil starý dům i jeho krásné okolí. Zasedla rodinná rada a zvážila finanční možnosti i to, jak vdechnout domu nový, moderní život. Památkáři projekt schválili a pak došlo na zbourání celého patra a novou dostavbu. Největší výzvu představovala dřevěná pavlač, která součástí starého domu nebyla. Vyřešila nejen rozdělení domu na rodičovskou a dětskou část, ale je i prvkem dodávajícím domu půvab a osobitost.
Z vybydleného bytu útulné 3+1
Luděk z východních Čech se kolem třicítky začal poohlížet po vlastním bydlení, zároveň však chtěl rozhodně zůstat v rodném městě. Měl štěstí, že zde našel byt, který splňoval téměř vše, co Luděk od svého nového bydlení očekával. Tedy až na jednu věc, byl doslova vybydlený. Předchozí majitel zemřel a dědické řízení trvalo velmi dlouho. Byt byl zaplombován a ponechán svému vlastnímu osudu, včetně obsahu ledničky. Jednu výhodu to však mělo, bylo možné jej proměnit od základu, díky čemuž nakonec vznikl chytře řešený 3+1.