Nedávno mi můj známý Radim z Prostějova vyprávěl o nepříjemné zkušeností při rekonstrukci kuchyně. Od velké a renomované firmy si koupil kuchyňskou linku a objednal si také její montáž. Ještě předtím ale bylo třeba udělat rozvody vody, plynu a odpadu. Firma proto vyslala svého člověka, který vše naměřil, aby vodaři a plynaři věděli, jak přesně mají rozvody udělat.
V dohodnutý den montáže linky už měl Radim vše připravené přesně podle plánku. Jenže potom přišli dodavatelovi truhláři a zjistili chybu. Trubky byly od zdi správně podle dodavatelova plánku 8 cm, jenže měly být jinak: firemní standard je totiž 5 cm. Takže kdyby řemeslníci linku za této situace smontovali, pracovní deska by neměla skoro žádný přesah. Ačkoliv byl zjevně na vině nezkušený zaměstnanec výrobce, firma odmítla zaplatit náklady na předělání rozvodů a Radim by vše musel uhradit ze svého.
Nakonec se s truhláři dohodl na úpravě skříněk, z čehož ale vůbec neměl radost. O tom, že nějaká drobnost způsobila později komplikace, jsem slyšela ve svém okolí a také od našich klientů docela dost. Takže svou novou kuchyni jsem si pořádně ohlídala. Vyplatí se být nejen ve střehu, ale také vše dopředu pořádně promyslet.
- V případě, že nemáte úplně standardní postavu, nechte si výšku pracovní desky nastavit podle své výšky.
- Nepodceňte elektrické rozvody, ať se vám nestane, že si koupíte elektrickou troubu nebo myčku a nebudete ji mít kam zapojit.
- Smontování kuchyňské linky svěřte, pokud je to možné, stejné firmě, u které jste ji koupili. Vyhnete se tak výmluvám řemeslníků, že ten krám prostě jinak do vašeho bytu nainstalovat nejde.
- Než koupíte parádní černé granitové umyvadlo nebo třeba skleněnou vodovodní baterii, zjistěte si, jak máte doma tvrdou vodu. Nános bílého vodního kamene na takových designových vychytávkách nevypadá dobře.
- Nechte si prostor kolem kuchyňské linky osadit lištami od řemeslníků, kteří linku montují. Neskočte jim na fintu „my už nemáme čas, ale to si snadno olištujete sami“.