Menu

Z naší zkušenosti: Spořit? Na co, panebože, na co!

Poradna   |   21. 8. 2017   |   Autor: Rudolf Král

Právě tak reagovala moje kamarádka Petra, když přišla řeč na spoření. „Když budu potřebovat, tak si na všechno půjčím. Teď si chci užívat,“ takhle tu diskusi uzavřela a popravdě podobně uvažuje dost lidí. Ono to totiž takhle jde, jenže jako skoro všechno, i toto řešení má svá ale.

spoření

První zkušenost: usnadněný start

Jako dítěti mi první spoření založili rodiče. A když mne vypustili do života a zařizovala jsem se pro sebe, přišly mi ty peníze ze stavebka hodně vhod. A snad i proto jsem si další založila sama. Neříkám, že to nebolelo, sedmnáct stovek měsíc co měsíc bylo znát hlavně v začátcích, když jsem neměla bůhvíjaké příjmy, přitom fůru potřeb a hlavu plnou nápadů a přání.

Druhá zkušenost: nemocenská nic moc

Komplikovanou zlomeninu nohy si Lucka způsobila z dobrého úmyslu. Během silvestra někoho napadlo sjet louku pod chatou na žíněnce. Výsledek srážky s lesem? Zlomenina kůstek v kotníku. Vyžádala si téměř čtyři měsíce, nemocenská o dost slabší než plat, za bydlení a půjčku na byt se platit muselo. Takže peněz moc nezbývalo. A úspory pomohly.

Třetí zkušenost: pronájem bytu a koupě bytu

Znáte to všichni, pronajímatel bytu požaduje složení kauce. Nebývá to málo. Naštěstí bylo kam sáhnout. Sice se kauce později vrátí, ale v daném okamžiku je to tak jako tak dost vysoký výdaj, na který musíte mít.

A když dojde na koupi vlastního bytu, tak mohou vlastní prostředky ovlivnit, kolik za mnohaletou hypotéku nebo úvěr na bydlení celkem zaplatíte. Platí pravidlo, čím nižší úvěr, tím méně jej takzvaně přeplatíte.

Aktuálním tématem je nemožnost vzít si úvěr na byt či dům ve stoprocentní výši. Regule ČNB dávají možnost úvěru jen do 90 % hodnoty zastavované nemovitosti. Zpravidla to je kupovaný byt či dům, takže i tady je třeba úspor. V případě bytu za dva miliony to je 200 tisíc, a to není málo.

S úsporami za zády a na cokoliv jsem opravdu svobodnější. Nejde jen o to, že v případě nenadálých potřeb mám kam sáhnout. Leccos si mohu i naplánovat. Tak jsem s batohem na zádech objevovala krásy a zajímavosti Anglie, Francie, Islandu, Norska, Itálie, Srí Lanky nebo Thajska. A objevovat chci dál.

Foto: gobankingrates.com

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.