Menu

Z naší zkušenosti: Správné a špatné dluhy

Poradna   |   4. 1. 2018   |   Autor: Rudolf Král

Správný dluh přináší dlouhodobější užitek a máme jej pod kontrolou. Špatný dluh řeší zpravidla krátkodobou potřebu nebo zájem, po jejichž uspokojení nám zůstane jen závazek splácet. Moje rodina má zkušenost s úvěrem na bydlení i se spotřebitelskou půjčkou, přičemž ani v jednom případě nešlo o špatný dluh.

Správný a špatný dluh

Bydlíme ve zrekonstruovaném starším rodinném domě. Na jeho proměnu jsme si vzali úvěr od stavební spořitelny. Tenkrát to bylo ze dvou důvodů. Jednak proto, že jsme s mužem měli díky rodičům každý své stavebko skoro od dětských let, což představovalo dobrou startovací pozici pro získání úvěru. A pak také z toho důvodu, že nám nabízené podmínky přišly ve srovnání s jinými možnostmi mnohem lépe vyhovující naší situaci. Teď už se blížíme k poslední splátce, byť to ještě bude trvat déle než rok.

Na vybavení domu jsme si nakonec museli vzít spotřebitelský úvěr. Pravda, dalo by se přežívat jen s minimalistickou kuchyní, jedním stolem, dvěma židlemi a s postelí, ale nelze to takto praktikovat dlouho. S tímhle závazkem jsme se doslova povinně vyrovnali během pár let.

Dnešní úvěr by nám toho pokryl ještě více

Kdybychom rekonstrukci domu a jeho zařízení řešili dnes, tak bychom úvěr od Lišky mohli použít jak na rekonstrukci, tak z jedné pětiny i na pořízení nábytku a bílé techniky. A kdybychom si jako před lety vzali úvěr ve stejné výši a podobně jako tenkrát si pojistili úvěr, dům a také sebe, tak bychom se teď v lednu dostali na roční úrokovou sazbu 3,8 procenta. A protože u stavební spořitelny se vlastně jedná o kombinaci spoření a půjčky, tak by nám s mužem dohromady dospořovací fázi úvěru usnadnila státní podpora v celkové výši asi 30 tisíc korun.

Kolik korun měsíčně ušetříte, když budete financovat byt meziúvěrem?

Chci vědět víc...
Kolik korun měsíčně ušetříte, když budete financovat byt meziúvěrem?

Co nás zcela míjí, je jakákoliv půjčka na dovolenou nebo spotřební předměty, které slouží jen pro zábavu. Na takové účely se snažíme ušetřit. Při dvou dětech to samozřejmě není úplně jednoduché, ale rozhodně to pro nás není důvod sáhnout po půjčce, z níž by se mohl stát v návaznosti na další nutné platby a výdaje opravdu špatný dluh.

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.