Menu

Zaměřeno na topení: co vychází nejlépe pro přírodu i peněženku

Poradna   |   26. 1. 2021   |   Autor: Anna Jurečková

Funkční a efektivní topení je základ každého dobrého bydla. Jeho správný výběr má velký vliv jak na domácí pohodu, tak na naši peněženku a v neposlední řadě také na životní prostředí. Jednoznačná odpověď na otázku, čím je nejvýhodnější topit, neexistuje. Záleží totiž na mnoha faktorech. Pojďme se v tom společně zkusit zorientovat.

Když chcete žít v souladu s tím, čemu věříte…

Topná sezóna je v plném proudu a vy se možná už teď děsíte, kolik budete doplácet, až vám přijde roční zúčtování. Tipy a návyky, kterými lze nějaké drobné ušetřit, jsou fajn, ale co si budeme povídat, klíčové je hlavně to, čím vlastně topíte. 

Obecně platí, že plyn je úspornější než elektřina. Každé obydlí má ale jiné dispozice a svá specifika, která je třeba zvážit. Patří mezi ně rozloha, počet bydlících, tepelná spotřeba. Záleží ale i na individuální finanční situaci. Někomu nevadí na začátku připlatit, když ví, že provozní náklady budou nízké a investice se mu za několik let vrátí. Někdo jiný zas více ocení nízkou pořizovací cenu. 

1. Elektrické vytápění

Pokud nemáte plynovou přípojku, je váš výběr omezený. Jednou z možností je vytápění elektřinou, například přímotopy, akumulačními kamny nebo tepelnými čerpadly. Elektřina je dostupná v každé domácnosti, ale je výrazně dražší než plyn. Vybudovat plynovou přípojku na vlastní náklady by se značně prodražilo, v takovém případě se tedy topení elektřinou určitě vyplatí víc. 

Vyplatí se také v případě, že se jedná o novou stavbu s dobrým zateplením. U takových staveb vstupní investice v podobě zavedení plynu není příliš výhodná, spotřeba energie totiž není tak velká. Výhodou elektrického vytápění je, že na rozdíl od provozu vstupní náklady nejsou vysoké. Pokud je pro vás důležitý i ekologický aspekt, je možné využít tzv. zelenou elektřinu (pochází z obnovitelných zdrojů), která se navzdory vyšší ceně těší čím dál větší oblibě.

Víte, že existují také udržitelné podlahové krytiny? Napsali jsme o nich celý článek. 

2. Osmdesátkové vafky

Lokální plynová podokenní topidla WAW, známá jako vafky, najdeme zejména ve starších činžovních domech. Svému účelu slouží dobře, péče i obsluha je snadná, provoz levný, ale jejich koncept je přece jen poněkud zastaralý a mnohdy ne úplně zdraví prospěšný. 

Tou největší nevýhodou starých vafek totiž je, že spaliny, které z nich vznikají, nejsou odváděny do komína, ale dostávají se do místnosti. Existují ale nové typy, které odvodem disponují. Samotné topné těleso je finančně dostupné, není tedy problém ho vyměnit za modernější. 

Peníze, které ušetříte za vytápění, se budou na stavebku vyjímat.

Chci vědět víc...
Peníze, které ušetříte za vytápění, se budou na stavebku vyjímat.

3. Plynový kotel

Topení plynem je pohodlné, poměrně nenákladné a dalo by se říci i ekologické. Pokud se zaměříme na nízké provozní náklady, vítězem je určitě plynový kotel. Výměna např. vafek za kotel se však může vyšplhat na desítky tisíc korun. Z dlouhodobého hlediska se nicméně rozhodně vyplatí, a to hlavně při větším počtu místností. 

Pořízení plynového kotle není úplná hračka, vyžaduje to rozsáhlejší rekonstrukci, která je časově i finančně nákladná. Výhod je však celá řada. Kotel zvládá topit a ohřívat vodu současně. V neposlední řadě ušetříte také za plyn, díky možnosti snadné regulace teploty v každé místnosti. Kotle navíc pracují v nízkoteplotním režimu, a provoz je tak méně nákladný.

Pokud vám peníze spíš než topením utíkají skrze vodovodní kohoutky, máme tady pár tipů na šetření vodou.

Shrnutí

Elektrické vytápění má sice svoje výhody, ale co se týče úspornosti, spíše bychom ho nedoporučili. Hodí se do bytů s nízkou tepelnou ztrátou nebo jako doplňkové topení, např. přímotop do zásuvky, který můžete přemisťovat a zapínat dle potřeby. 

Ve většině případů se vyplatí topit plynem. Vafky postačí těm, kdo se spokojí s nízkými účty, nevadí jim řešit ohřev vody karmou a obývají menší prostory. Máte-li však vlastní byt větších rozměrů nebo plánujete-li větší bytovou rekonstrukci, určitě zvažte pořízení plynového kotle. Přinese vám větší komfort a v delším časovém horizontu i návratnost investice. A jako příjemný bonus i ekologičnost.

Foto: Photo by Bench Accounting on Unsplash

Anna Jurečková

Anna Jurečková, Městská duše s vášní pro přírodu

Jsem novinářka a copywriterka. Od dětství bydlím v Praze a tak ráda unikám do přírody, popřípadě ke knížkám nebo józe. Vím, jak je život ve městě někdy náročný, proto ráda hledám způsoby, jak si ho usnadnit, a píšu o lidech, kteří se rozhodli žít trochu jinak.