Moderní a ekologicky zaměřený pár z Austrálie si nechal předělat menší domek v centru Sydney na soběstačný a nízkoenergetický domov s permakulturní zahradou. Nezůstali přitom jen u využití solární energie, ale přímo v metropoli si klidně pěstují vlastní zeleninu, kompostují bio odpad, recyklují dešťovou vodu a chovají slepice i ryby.
Ekologické bydlení ve velkoměstě
Geoff Carroll a Julie Young představují dvojici, která chce žít způsobem šetrným k přírodě, což se samozřejmě odráží i na jejich bydlení. Oba pracují ve firmě, jejímž úkolem je řešit důsledky přelidněnosti měst a klimatických změn a nejspíš i díky tomu se jim podařilo zařídit si ekologický domov i ve městě se 4,5 miliony obyvatel.
Malou Austrálii si můžete udělat i u vás doma. Stačí vám k tomu šikovné ruce a mušle z dovolené!
Venkovská klasika v moderním městském podání
Sympatický řadový domek s nevelkou obytnou plochou se tomuto páru podařilo sehnat ve skvělé lokalitě. Čtvrť Alexandria leží pouhé čtyři kilometry od hlavního obchodního centra města a přitom nabízí až neuvěřitelně klidné prostředí pro život. A přesně o to novým majitelům šlo. Navíc si ale ještě přáli uzpůsobit své městské bydlení pro pěstování vlastní zeleniny a chov menších hospodářských zvířat, hlavně slepic.

Modernizace domu z 80. let
S návrhem soukromé oázy klidu a míru uvnitř velkoměsta pomohlo studio CplusC Architectural Workshop. Dvoupatrová stavba s jižní orientací vznikla už v osmdesátých letech, takže si o celkovou renovaci přímo říkala. Modernizace se nakonec týkala vnějšího i vnitřního uspořádání domu včetně zahrady.
Představení interiéru
Vnitřní dispozice domu se člení na 3+kk. Přízemí dominuje obývací pokoj propojený s kuchyňskou linkou, jídelním koutem a proskleným atriem. K dispozici tu je i toaleta a prádelna. V prvním patře se nachází hlavní ložnice s volně stojící vanou. Místnost přechází v průchozí pracovní kout, pak následuje koupelna a pokoj pro hosty. Obě patra spojuje točité schodiště integrované do průčelí domu, kde vytváří zajímavý architektonický prvek.
Soběstačnost, nízkoenergetický standard a samozásobitelství
Ekologické založení majitelů se v domě projevilo využíváním solárního ohřevu vody nebo instalací podzemního rezervoáru na dešťovou vodu. Ta se v domě dostává znovu do oběhu při praní, splachování toalety i při zalévání. Dům pak ještě nechali vybavit filtračním systémem pro pitnou vodu. Tím ovšem Geoff s Julií neskončili.
Chovají se šetrně k přírodě, která je za to odměnila energií téměř zadarmo. Podívejte se na krásné bydlení v nízkoenergetickém domku, které si pořídila parta kamarádů!
Permakulturní zahrada včetně hydroponie a akvaponie
Původní parkovací stání ve dvoře předělali na permakulturní zahradu inspirovanou ekologickým zemědělstvím, které usiluje o udržitelný přístup k přírodním zdrojům a k přírodě obecně. A tak mají Julie a Geoff na zahradě také kompostér, vertikální zeleninovou zahradu nebo kurník se slepicemi, díky nimž mají neustálý přísun domácích vajec. Aby toho nebylo málo, pěstování domácí zeleniny propojili s chovem ryb prostřednictvím systému akvaponie. V tomto uzavřeném ekosystému se chovají ryby určené ke konzumaci v souladu s hydroponickým systémem pěstování rostlin. Voda z nádrží s odpadními látkami, které vyprodukují ryby, se totiž využívá k výživě rostlin, následně se pročistí a opět se vrací do nádrží s rybami.
Foto: David O’Sullivan, Michael Lassman a Murray Fredericks