Menu

ZEVNITŘ VEN A ZVENČÍ DOVNITŘ

Inspirace   |   6. 9. 2022   |   Autor: redakce

Nakolik se stalo velkým trendem vybavit si terasu jako plnohodnotný obývák i s kobercem a velkou stojací lampou, natolik platí i přebírání motivů opačným směrem.

Co máme na mysli? Kromě toho, že architekti a designéři teď víc než kdy jindy do vnitřních prostor umísťují zeleň, tak do interiéru také začali ve velkém vkládat nábytek a doplňky, které jsou vyrobené z ratanu, bambusu a proutí. Ty dosud byly typicky umísťované do exteriéru nebo zimní zahrady. Jak ale zaznamenáváme, hranice se počínají naprosto stírat i v této oblasti, nejenom v módě a v tom, co je a není mužský nebo ženský šatník.

Foto: Arteriors

Do obývacího prostoru se tím pádem vkrádají kusy, které mu dávají nový charakter. Někdy koloniální, jindy evokující bohémská 70. léta, protože i tehdy tento trend společností probleskl (vzpomeňme slavné bambusové křeslo Peacock z filmové erotické série Emmanuelle nebo v Československu oblíbené stojany na časopisy z Krásné jizby), dojem ale může být naopak i zenový. To kvůli organičnosti a lehkosti ratanu či bambusu.

Foto: Casa Watkins

Ať už je ratan a ratanový výplet vložen do truhlářských výrobků a židlí, do kuchyňských skříní nebo bufetů a čel postelí, ale také jako plošné obložení stěn, je skvělý pro vytváření nálady a pohlcování zvuků, vizuálně zase dodává teplo. Je neskutečně všestranný – lze ho použít na doplňky, nábytek i svítidla.

Nic nezkazíte tím, když i zbytek interiéru budete ladit do přírodních odstínů, ale podle odborníků bude ještě současněji vypadat, pokud ratan zkombinujete s živými barvami či dokonce ho na takové tóny přemalujete. Tímto způsobem ho můžete sladit se současným designem a kupodivu i se starožitnostmi.

Foto: Maison Matisse

Současně z úst architektů a designérů zaznívá i jedno varování: S ratanem a bambusem to v obývacím prostoru nebo jídelně nepřehánějte, může se rychle omrzet. Nejlepším způsobem, jak se s tímto nebezpečím vypořádat, je použít filozofii méně je více a vybrat si pro začátek jen jeden až dva výrazné kusy, například příborník.

Pokud nejste přesvědčeni, že se vám ratan líbí tolik, abyste investovali do větších kusů, zkuste do svého prostředí zakomponovat tento materiál prostřednictvím doplňků! Pořiďte si tác, úložný box nebo třeba stínítko lampy. Uvidíte, jestli si ratanovou texturu zamilujete.

Foto: Bonami

Stejné je to s bambusem, který zkrášluje schéma interiérového designu podobným způsobem jako ratan, jen je o něco výraznější. Poslední dobou ho čím dál častěji volí i zákazníci, kterým leží na srdci udržitelnost, protože oproti dřevu je šetrnější už jenom proto, že je to jedna z nejrychleji rostoucích rostlin v přírodě, se schopností vyrůst do plné velikosti za pouhé tři až čtyři měsíce, ne za desítky až stovky let. To znamená, že bambusové plantáže se regenerují mnohem rychleji než lesy.

Bambus je také známý jako „uhlíková houba“, protože jeho vlákna absorbují dvakrát více CO2než dřevo a mohou produkovat o více než 30 % více kyslíku než velká většina jiných rostlin a stromů. Odolnost, robustnost a současně lehkost z něj činí diskutovaný materiál budoucnosti nejen pro interiéry rezidenční, ale i pro pracovní prostory a pohostinství.

Tam všude se může hodit i jeho další všeobecně neznámá vlastnost je přirozeně antibakteriální. Na bambusovou překližku sází britská značka nábytku Frovi, na revival designu ze 70. let zase dánská společnost GUBI, která tento rok uvedla reedici sezení Bohemian 72 (design Gabriella Crespi), ale i Maison Matisse, pro který navrhla současná designérská hvězda Cristina Celestino obývákovou kolekci Colletezahrnující bambusovou pohovku a paraván a s nimi ladící koberec a tapety.

Foto: Frovi

redakce

redakce, tady je moje.

Na život ani na bydlení neexistují šablony. Nemáme stejný vkus nebo názory. Jedna věc nás ale spojuje. V našich bytech a domech se nefandí stereotypům.