Menu

Zimní péče o pokojovky

Inspirace   |   12. 11. 2019   |   Autor: Izabela Nováková

Pokojovky mají jen dvě roční období. Období růstu a bujení a období spánku, které přichází právě teď s podzimem. Zjistěte, co urban jungle vlastně potřebuje, aby se na jaře opět probudila do krásy. Dali jsme pro vás dohromady pár tipů, díky nimž už letos v zimě neutrápíte ani jednu kytku.

pokojové rostliny

Seskupte na zimu rostliny k sobě, vzájemně si budou zvlhčovat vzduch a lépe prospívat.

Zalévejte s rozumem

Alfou a omegou úspěchu je omezit v zimním období zálivku na minimum. Množství vody a intervaly se snažte uzpůsobit každé rostlině na míru. Některé pokojovky potřebují zalévat jednou za týden, jiným prospěje, když si jich tři neděle ani nevšimnete. Pokud jste začátečníci a ten správný čas pro zálivku ještě nemáte úplně v oku, stačí se držet jednoduchého pravidla: strčte prst do hlíny, a pokud je do hloubky alespoň 2–3 cm zemina suchá, je ten správný čas dát rostlině napít. Ideální je odstátá voda v pokojové teplotě, příliš studená zálivka by vaší džungli mohla způsobit nepříjemný šok.

Sníte, do čeho je přesadíte?

Chci vědět víc...
Sníte, do čeho je přesadíte?

Zimní dieta

Během zimy mají květiny méně světla a jejich růst se tak výrazně zpomalí, vynechte proto v těchto měsících i hnojivo, které by jejich biorytmus zmátlo. Dopřejte jim v období vegetačního klidu odpočinek a s příchodem jara je pak začněte opatrně přihnojovat. Stejně tak přestaňte pokojovky rozmazlovat sprchováním, zaprášené listy jen jemně omývejte navlhčeným hadříkem. 

Společně si se suchým vzduchem poradí lépe

Suchý vzduch květinám během zimy ubírá nejen na kráse, ale i na zdraví. Některé vlhkomilné rostliny, jako jsou například Calathea, banánovník, fíkus nebo kapradiny, je tak třeba rosit každý den. Pokud i přesto zpozorujete, že jim zasychají okraje listů, přestěhujte je k sobě. Ve dvou se to totiž lépe táhne i pokojovkám. A čím více jich bude pohromadě, tím více si vzájemně zvlhčí vzduch. Zaručeným lékem na přetopené místnosti je pak zvlhčovač vzduchu. Za ten budou vděčné nejen vaše rostlinky, ale i vy samotní. 

Aby se vám nevytahovaly

Protože v zimě je denního světla výrazně méně, rostliny se za ním přirozeně vytahují. Na jaře vás pak může překvapit nepěkný tvar pokojovek. Tomuto nešvaru jednoduše zabráníte tím, že během každého zalévání květinu trochu pootočíte, aby měla dostatek světla z každé strany. 

Pár rad na závěr

Na podzim a v zimě je zcela zbytečné rostliny přesazovat, výjimkou jsou jen pokojovky, které vám napadnou škůdci. Nepropadejte panice, pokud objevíte žlutý list, v tomto ročním období je to přirozené. Pokud jich však najdete více, pravděpodobně je rostlina přelitá nebo má nedostatek světla. Pozor si dejte i na časté výkyvy teplot v místnosti, průvan, a pokud je to možné, držte rostliny dál od radiátorů. 

Zdroj: Pexels

Izabela Nováková

Izabela Nováková, Má ráda městskou architekturu a pivo stejně jako osobité lidi a byty.

Žiju vším tvořivým, od designu, módy až po psaní. Baví mě městská architektura, lidské příběhy i jen tak koukat na svět kolem sebe a upíjet u toho své oblíbené pivo. Mám ráda osobité interiéry, které jsou dokonalým odrazem lidí, kteří v nich žijí.