Doby, kdy si všichni vytápěli byty na trenýrkovou teplotu a nemuseli moc řešit, kolik to stojí, už jsou dávno pryč. V zimních měsících dnes představují peníze za topení nezanedbatelnou část nákladů na bydlení. Tím spíše byste si měli zkontrolovat, jestli vám náhodou někde teplo zbytečně neutíká z bytu ven.
Tepelné mosty
Hlavně ve starších domech obvykle najdete místa s nedostatečnou nebo úplně chybějící tepelnou izolací. Kromě toho, že jimi odchází teplo, se v tepelných mostech také může držet vlhkost a následně tvořit plíseň. Nejsnáze je objevíte pomocí termokamery (dá se půjčit za cca 800 Kč na den).
Zkontrolujte nejen okna, ale také parapety
Prohlédnout před zimou okna a utěsnit případné škvíry, je samozřejmost. Jestli vám ale do bytu od oken i nadále táhne, věnujte pozornost i parapetům. Není nic neobvyklého, že pod nimi řemeslníci nechávají i půlcentimetrové mezery, jimiž už do bytu pěkně profukuje.
Vaše okna už to nedávají a potřebují vyměnit? Tady máte slevu až 3000 Kč na značku Vekra.
Vyrovnejte nebo zakryjte prahy u vchodových dveří
Pokud nebydlíte v dobře udělané novostavbě, kde všechno těsní, lícuje a doléhá, potom mrkněte také na prahy u vchodových dveří. Mezi chodbou a bytem sice nejsou tak velké teplotní rozdíly jako třeba mezi interiérem a prostorem za oknem bytu, ale k nějakému úbytku tepla dochází i tady.
Foto: Yasin Hosgor