Menu

Zvíře a čistý byt nemusí být antonyma

Poradna   |   19. 2. 2021   |   Autor: Anna Jurečková

Domácí mazlíček je právoplatným členem dvou ze tří českých domácností. Největší oblibě se těší psi, druhým nejčastěji pořizovaným mazlíčkem je kočka. Většina z vás tak ví z vlastní zkušenosti, že přes všechnu radost, kterou nám čtyřnozí kamarádi přinášejí, je s nimi také spousta starostí.

Asi jste nečekali, že budete bydlet sterilně, když jste si pořizovali mazlíčka. Ale nějaké fígle na chlupy se hodí vždycky.

Poškrábaný nábytek nebo rozkousané boty jsou jedna věc. Ale udržet byt, ve kterém žije člověk a kočka nebo pes (popřípadě oba chlupáči najednou), čistý je náročná disciplína. Domácnost sdílená se zvířátky vyžaduje hodně pravidelné péče. Na co si dát pozor a jak udržet domov uklizený a zdravotně nezávadný? 

Začněte od zdroje

To, jak se zvíře chová a v jaké je kondici, částečně vyplývá z vaší péče. Proto je dobré se v prvé řadě zaměřit na starost o samotného mazlíčka. Ať už se jedná o kočku, nebo pejska, samozřejmostí by mělo být pravidelné mytí misek, doplňování čerstvé vody, vyčesávání, čištění špinavých tlapek, stříhání drápků a v neposlední řadě v případě koček také údržba záchodu a jeho okolí.

Kočičí drápy a nová sedačka nejdou dohromady. Vyrobte vaší kočce originální škrabadlo, které bude moct okázale ignorovat. 

S čistotou nepřímo souvisí ale i pravidelné návštěvy veterináře. A to i ve chvíli, kdy je chlupáč zcela v pořádku. Stejně jako u lidí i zde platí, že důležitá je prevence.  Odčervování a očkování zvířecí pacienty dokáže ochránit před parazity, jako jsou roztoči, klíšťata nebo blechy. Protože věřte, že tyhle mazlíčky doma mít nechcete. 

Peklo jménem chlupy

Máte je na oblečení, v jídle, na zemi, v posteli… Co je to? No jasně, chlupy. Většina chovatelů moc dobře ví, o čem je řeč a jak je těžké se jich zbavit. Jedním ze způsobů, jak jejich výskyt v bytě eliminovat, je vůbec předcházet jejich vypouštění. Klíčem je, jak již bylo zmíněno, pravidelné (alespoň jednou týdně) vyčesávání. To má kromě zdravotních benefitů pro zvířátka samotná také pozitivní dopad na množství chlupů ve vaší domácnosti. 

Pamatujete si ještě Petřinu oázu klidu mezi jezevčíky a kávovými zrnky? Pojďte si zavzpomínat. 

Kterých je ale i tak pořád dost, co si budeme povídat. Kromě železné zásoby odchlupovacích válečků se vyplatí investovat do kvalitního vysavače. Ten mimo jiné vysaje také část roztočů a prach. Za použití různých nástavců s ním vyčistíte podlahu, koberce, pohovku či postel. A dokonce existují i speciální násady, které rovnou vyčešou i zvířecí kožich. 

Co oči nevidí… 

… to může páchat velkou neplechu. Řeč je o vzduchu, který dýcháme a který je často plný prachu, chlupů, roztočů a odumřelé pokožky zvířat, zejména koček. To jsou sice nečistoty okem nezachytitelné, ale i ty je třeba uklízet. Že netrpíte žádnou alergií? Pokud budete dýchat špatný vzduch, tak možná brzy budete.

Nejjednodušším řešením je čistička vzduchu. Předejdete tak škrábání v krku nebo oteklé sliznici. Důležité je také časté větrání. U alergiků by obojí mělo být samozřejmost.

Zvířecích chlupů se zbavuje veseleji, když jste ve vlastním…

Chci vědět víc...
Zvířecích chlupů se zbavuje veseleji, když jste ve vlastním…

Výchova mazlíčků v českých domácnostech

Sdílení jedné postele s domácím mazlíčkem je zapeklité téma. Často jsme nuceni volit mezi roztomilým chlupatým klubíčkem pod peřinou a postelí plnou chlupů. Možná proto se pak ráno co ráno budíme s ucpaným nosem nebo červenýma očima a s otázkou, jestli nám to za to stojí.

Nastavení pravidel a vymezení hranic by mělo být součástí výchovy každého psa i kočky v domácím prostředí. I když na první pohled nejsou špinaví, nezapomínejme, že psi chodí po venku a kočky tlapkami zahrabávají své výkaly. Jejich přítomnost na jídelním stole nebo kuchyňské lince je proto na pováženou. 

Foto: Photo by Paul Hanaoka on Unsplash

Anna Jurečková

Anna Jurečková, Městská duše s vášní pro přírodu

Jsem novinářka a copywriterka. Od dětství bydlím v Praze a tak ráda unikám do přírody, popřípadě ke knížkám nebo józe. Vím, jak je život ve městě někdy náročný, proto ráda hledám způsoby, jak si ho usnadnit, a píšu o lidech, kteří se rozhodli žít trochu jinak.